2015-11-10 Tue
| 原視【族語新聞】晚間-族語新聞
Truku Seejiq psaput
太魯閣族語 主播
Miming Karaw邱春珠太魯閣族.Truku語系Truku
Miming Karaw
太魯閣族.Truku語系
邱春珠
【Pgkla alang mu】
Yaku o pnaah ku alang skadan .nyusan Skanki nsngan bsuring bsngan,tama mu o niqan ptasan qras na ni paru bi nhuway na ni msgaya bi euda na uri.labil na o saw struku balay.maa ksuun rngayan qmita kana klwaan Truku ka alang nniqan mu nii hug?yasa brax 400 kbkuy hnkawas sida.ida jima tnpusu bsngan hini ka rudan nami Truku da.kika ksuun太魯閣國家公園tnngahan.nasi niqan jiyax namu ,iyax bi tuhuy alang mu bsngan ha.
【Pgkla muda msaput qpahan mu】
Niqan pxanl,plwanan mu miyax pgkla knkla kndsan Truku pusu sasaw samaw tnpusu hini ka kingal rudan , sida o mqaras nami bi sntruug pgkla ana mamu knkla rudan uri.wada sapah ka rudan tmgsa ni du,asilu embahang wada hridan pspuhan da msa.mkrawax bi lnglungan mu ni naqil bi kuxul mu uri.manu paah kiya sida du,asi ku nanak usa alang mgalang kari ni muda psaput bitaq sayang.da.
Musa ku muda msaput sida.mgay spat kari pndakar knan ka rudan tmgsa.tg1 o mnslagu lnglungan 、tg2 o llabang lnglungan、Tg3 o paru bi lnglungan、tg4 o mgdhug bi lnglungan qmeepah mgalang kndsan knkla Truku msa.kika mdhuq ku mnru qmeepah mgalan knkla kndsan ruda sasaw samaw bitaq sayang.laqi Truku knbiyax ta kana hug !

Truku 2015-12-01 Tue

Truku 2015-11-24 Tue

Truku 2015-11-17 Tue

Truku 2015-11-10 Tue

Truku 2015-11-03 Tue

Truku 2015-10-27 Tue

Truku 2015-10-20 Tue

Truku 2015-10-13 Tue

Sbrangan o kika pkla pusu brihan ni tjiyun snaw Truku

2015-04-10 Fri

Truku o puda pteetu btunux ni tmamas pkla dxgal na

2014-12-20 Sat

Alang huhus o asaw lala huhus suun tnngahan rudan da

2014-12-15 Mon

Gisu pkla manu ka balay bi ndaan rudan 牡丹 ka alang Paiwan

2014-12-14 Sun

Pala o kika pusu bi pkusun lukus Truku suxal

2014-12-13 Sat

Alang tpdu o lala bi tpdu kika suun tnngahan Truku

2014-12-06 Sat

Pthangan laqi ka Truku o asi ka muda bi gaya

2014-11-29 Sat

Muda powda ka Truku pkla Utux radan niqan qrasan ka sapah

2014-11-29 Sat

Truku
太魯閣族語 新聞辭典
baraw dguq giug
上呼吸道(氣喘)
Mrawiq
往來
mnarux meeru tnbgan
禽流感
qbubu tninun
藤帽
ruba
飛沫
dnguq
鼾聲(打呼)
rnabu sbruq
行李炸彈
mrakaw qnaya
田徑跨欄
mumal qpahan
加班
Smliq hiyi urat
瘦肉精
msapuh meeru
感染科
mnarux pgsahul
病毒
mapa kusa
負債
suluh
近親