2015-12-04 Fri
| 原視【族語新聞】午間 新聞e達
Paiwan na isan pasemarav tua sinbung a penaiwanan
排灣族語 主播
Djupelang Tjaljiges 裘布蘭恩.佳力克斯排灣族.中排灣Paiwan
Djupelang Tjaljiges
排灣族.中排灣
裘布蘭恩.佳力克斯
sini pualja a en i Pucunug , tua se Paiwun a qinaljan , ta tjau patagilj , nuqivu a u matjaljaljae a u rava ,「riyi」aya , izua nu「ereere」aya uta.
pinasemaravan a en ni ina tua sinlita ta vuvu , mavasia sini papungadan tja nua en , tu ulja en a namaya pasa caljeqil.
ljawuwa sa yavililj anga , izua nu「ipang」aya yin a en nia vuvu、nia ama ina emasi tjai ama , sa「maya ngata remaurav」iniaya en nia vuvu .
manu sa sema gakku anga en , turuwan a en auta nua sinsi tua ciniukukuwan a qadan , mavan anga u sipueljaeljang ta u laqulj、ta u vavecian、ta u sinikingan tua sinan u ngadan . ljawua i qinaljaan amayan anan ti riyi ti ipang aya nu qivu tia ama tia ina , patje tucu .
manu sa sia 2005 a cavilj , izua anga tja iga penaiwaiwanan , tuazua sipasan tjelulj a puluq sa a sipasan valulj a u cavilj , patagilj a en a mumalj a semeljudj ta u ngadan ti ipang , manu ini a cuacuway , mangtjedj a tia vuvu sema tjumaq , pasemarav tua ini maqati anga en isumadju a qivu tua ti ipang aya ,aya tua na puceelj anga en、na pualjae anga en aya , mavan sia , pavalit a en mumalj ta ti「Djupelang」a tja sa sicuacuayan a ngadan . sa patje tuazua , pulingalingav anga en tua sinan pacebue ta ngadan i qinaljan .
tjalja lialiavan anga u ngadan ayaya en a misamudanan , manu sa tjuruvu anga emeljang ta ti Djupelang , izua uta se tjaiviri a tja ima tja ina , Apiyang(阿比樣) aya qivu tja nua en , aya tua ita qinaljan nia madju , ti Apiyang a papiljaljaan ta ti Djupelang aya , mavasia izua anga sipasan nemelj a u ngadan uta .
patja tucu , nu maljiyan a qivu , martimalji a siqaqivu tjanua en , ljawuwa u ngadan a penuljat , ini a maqati a en a ivavilad!mavan sia , malji a u ngadan , mapeljuq ta u ayi . djavadjavai!

Paiwan 2015-12-04 Fri

Paiwan 2015-11-27 Fri

Paiwan 2015-11-20 Fri

Paiwan 2015-11-13 Fri

Paiwan 2015-11-06 Fri

Paiwan 2015-10-30 Fri

Paiwan 2015-10-23 Fri

Paiwan 2015-10-16 Fri

alja masalutan aya tjen tucu a masuvaquvaqu

2015-07-17 Fri

neka tja inacidiljan tua emudanga aya patarevan

2015-07-10 Fri

iazelju a Cemas tua pusi ivaqu i tjen a se Paiwan

2015-07-03 Fri

nu aljazulezulan ivalivali a qatjuvi a lemaselem

2015-06-26 Fri

maltimalji a cinavu atua qavai ljakua mamav a inapuzangal

2015-06-19 Fri

nakuya emapalae ta tja lami a vaqu emasi qematian

2015-06-12 Fri

ani nu aya sini paqaljai tua mangtjengtjez

2015-06-05 Fri

tjaljamapacunan tua tja sinankakudan a seman pu vaquan

2015-05-29 Fri

Paiwan icuacualan tua patjara sinbung
排灣族語 新聞辭典
hangkaci
手帕
vanale
淋巴腺
nikaitati
兩層樓房
turaku
卡車
hikuki
飛機
gakku
學校
butu
電鑽
camilig
扁桃腺
wakai
和會
sulitu
鐵皮屋
mita
電表
iga
電視/電影
kiukai
教會
basu
公車/遊覽車